Wyjazd do Grecji 2020/2021

W roku szkolnym 2020/2021 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lubieńcu realizowany był projekt „Zdobywamy nową wiedzę i doświadczenia na wyjazdach edukacyjnych” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu 40 uczniów uczestniczyło w zajęciach przygotowawczych oraz w wyjeździe kulturowym do Grecji.

Zajęcia przygotowawcze realizowane były w kwietniu i maju. Obejmowały w sumie 75 godzin zajęć języka angielskiego, pedagogicznych,  kulturowych i bhp. Umożliwiły one przygotowanie się do wyjazdu. Przyczyniły się do podniesienia wiedzy uczniów dotyczącej miejsca realizacji mobilności, lepszego zrozumienia kultury oraz obyczajów panujących w Grecji. Ułatwiło to uczniom przystosowanie się do nowych warunków, z jakimi się spotkali. Zajęcia przyczyniły się również do poszerzenia horyzontów kulturowych oraz podniesienia umiejętności społecznych.

Wyjazd do Grecji odbył się w dniach od 23 do 29 maja. Uczestnicy zakwaterowani byli w hotelu Olympios Zeus w Litochoro u stóp Gór Olimp, gdzie mieli zapewnione wyżywienie oraz możliwość wypoczynku nad basenem oraz kąpieli w Morzu Egejskim

Podczas pobytu w Grecji uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulturowych, które realizowane były w Platon M.E.P.E. School. Uczestnicy projektu pogłębiali swą wiedze na temat kultury oraz historii Grecji. Mieli również możliwość poznania realiów życia i edukacji we współczesnej Grecji oraz nawiązania kontaktów z grecką młodzieżą.

Oprócz wizyt w greckiej szkole uczniowie uczestniczyli również w wycieczkach. Jedną z nich  był wyjazd do Meteorów – kompleksu średniowiecznych klasztorów na skałach. Poza tym mieli okazję zwiedzić miasteczko Platamonas oraz malowniczo położoną na zboczach Olimpu wioskę  Pantalejmon.