Praktyki w Grecji listopad 2016

Uczniowie Szkoły Władysława Reymonta w Chodczu
na praktykach unijnych w Grecji

Znalezione obrazy dla zapytania logo erasmus +         Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie na rzecz Warszawy Edukacji Studentów i Tolerancji WEST.

Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu wraz ze Stowarzyszeniem rzecz Warszawy, Edukacji, Studentów i Tolerancji „WEST” zorganizowali w listopadzie 2016 roku praktyki dla 24 uczniów szkoły w kuchniach i restauracjach greckiego hotelu DIAS (Olimpic Beach, Pieria). Greckim partnerem stażu było Golden Sun Ltd. (Golden Sun Mobility Center).

Uczniowie mogli poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe i zdobywać praktyczną znajomość języka angielskiego w ramach projekt pod nazwą „Praktyki gastronomiczne i hotelarskie poza Polską niezbędnym elementem nowoczesnego kształcenia zawodowego” (nr projektu  2016-1-PL01-KA102-025802).

Projekt zrealizowano przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+: „Kształcenie i szkolenia zawodowe”. Programem Erasmus+ zarządza w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Jak powiedział wiceprezes Stowarzyszenia WEST Artur Waligóra: Młodzież coraz częściej decyduje się na wyjazdy tego rodzaju, ponieważ w stażach zagranicznych widzi możliwość zdobycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia, ale nie tylko zawodowego – życiowego również. Radzenie sobie w nowych, często stresujących sytuacjach i warunkach, przełamywanie bariery językowej, czy rozwijanie umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie, to tylko niektóre z cennych umiejętności.

Udział w praktykach unijnych zwiększa szanse absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy. Ich uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę o swoim zawodzie. Ponadto mają okazję, by spróbować swych sił w międzynarodowym środowisku. Wyjazd na zagraniczne praktyki, to nie tylko okazja do zdobycia praktycznej znajomości języka, ale i do poznania procedur i standardów funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej.

Dla potwierdzenia zdobytych kwalifikacji zawodowych dla uczestników przygotowano certyfikaty Europass-Mobilność. Ich posiadanie przyczynia się do zwiększenia szans na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Certyfikaty przygotowano w dwóch językach: polskim i angielskim.

         Obecnie w całym kraju spotyka się wielu obcokrajowców, którzy korzystają z naszych usług hotelarskich i restauracyjnych. Dzięki zagranicznym praktykom uczniowie zapewniają sobie lepsze możliwości poszukiwania pracy na rynku polskim, który coraz częściej potrzebuje pracowników z międzynarodowym doświadczeniem. Dla uczniów, którzy za moment staną się absolwentami, odbyte staże zagraniczne, dodatkowo potwierdzone wydanym w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) certyfikatem Europass-Mobilność są ważną i wartą polecenia formą rozwoju zawodowego – mówi Grażyna Wilińska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu.