Uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Ładysławy Trzebuchowskiej i Wacławy Paczek

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. To zdanie z Talmudu opisuje „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – osoby, które w czasie II wojny światowej wykazały się ogromną odwagą ukrywając Żydów przed niemieckimi oprawcami. Takimi osobami były Ładysława Trzebuchowska i jej córka Wacława Paczek, które w czasie trwania wojny przechowywały w swoim domu Sarę Wajngart chodecką Żydówkę. Dzięki nim Sara przeżyła i po wielu latach doprowadziła do nadania obu paniom medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 15 maja 2023r. młodzież naszej szkoły brała udział w pięknej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci obu pań. Tablicę ufundowali członkowie stowarzyszenia potomków Żydów Polski Centralnej i to właśnie oni byli gośćmi w naszym mieście. Dla młodzieży PCKZiU uroczystość była znakomitą okazją do poznania odległej już, ale jakże żywej historii naszego miast i jego mieszkańców.